World Grand Prix » Novinky » Helena Havelková: Doufám, že se dostaneme co nejdále!

Helena Havelková: Doufám, že se dostaneme co nejdále!

 

pondělí, 28. července 2014

Havelková

České hráčky rozjely na konci minulého týdne v Kazachstánu svou dvoutýdenní pouť základní částí World Grand Prix. A nutno říct, že v Almaty předvedly fantastické výkony. Ve třech duelech nedaly svým soupeřkám sebemenší šanci, postupně z palubovky smetly týmy Chorvatska, Austrálie a Kazachstánu, ztratily pouhé dva sety a jsou na dobré cestě do Final Four. Jednou z klíčových hráček je i kapitánka reprezentace Helena Havelková, kterou její spoluhráčky obdarovaly krásným devítibodovým dárkem k šestadvacátým narozeninám. Navíc budou už v závěru tohoto týdne bojovat při druhém turnaji na brněnské palubovce.

Heleno, po dvou strávených letech mimo se znovu vracíte do Busta, kde jste zatím prožila svou nejúspěšnější část kariéry. Je to pro vás vysněný návrat?
Já bych to vyloženě nenazývala vysněným návratem. Vracím se do Busta, jelikož poslední sezóna pro mě nebyla psychicky ani fyzicky nejúspěšnější. Bylo to hlavně kvůli zraněnému rameni, takže jsem se po sezóně rozhodovala, kde odehrát ročník 2014/2015. Rozhodla jsem se pro Itálii, protože tam o mě bude dobře postaráno, a tak padla volba na Busto, jelikož jsem v klubu prožila své tři nejlepší roky.

Jak zpětně hodnotíte ta mimoitalská angažmá?
První rok v Rusku pro mě byl výborný. Jde o jednu z nejlepších lig, které vůbec jsou. Hraje se tam trochu jiný volejbal, pomalejší, jelikož všechny Rusky jsou vysoké a hubené. Ale úroveň je dobrá, takže si myslím, že jsem se i volejbalově zdokonalila. Bylo však hodně náročné cestovat, tudíž jsem si další rok vybrala Istanbul. Nebylo to nejúspěšnější, ale to asi kvůli zranění, ne ani tak volejbalovou úrovní. Kdybych se nezranila, tak bych si určitě užila i Istanbul. S tím zraněním to však pro mě byla složitá sezóna.

Loňské třetí místo s Istanbulem v turecké lize berete jako úspěch?
Já bych spíš hodnotila jako úspěch, že jsem se dala dohromady se zraněním před Final Four Ligy mistrů, kde jsem si i potom zahrála. Takže to je takový můj osobní úspěch. A v lize, já jako střídající hráčka, nemyslím si, že to byl úspěch, protože Turci chtěli vyhrát všechno, i domácí ligu.

A se svými herními výkony jste byla spokojená?
Byla i nebyla. Samozřejmě, nebylo to pro mě jednoduché. Já jsem si dala za cíl hrát co nejdříve, dostat se co nejdříve do formy, což se mi za tu sezónu úplně nepovedlo. S osobními výkony jsem ale, i přes to zranění, asi spokojená byla.

Po vynikajícím ročníku 2011/2012, u kterého jste byla, italský tým trochu spadl z nejvyšších příček. Bude mít Busto v nové sezóně zase ty nejvyšší ambice?
Pro nás, a myslím, že i pro Anetu Havlíčkovou, byl ten rok jedním z nejlepších v naší kariéře. Vyhrály jsme tři tituly. Další sezóny se to už Bustu nepovedlo, i když ten následující ročník bylo v Lize mistrů na třetím místě, loni zase v italské lize druhé. Takže nevím, jak až daleko bych řekla, že spadlo z nejvyšších příček. Na příští sezónu má ale ambice velké. V Itálii se možná trochu zhoršila úroveň, ale vrací se spousta hráček a hráčů, čili já od toho hodně očekávám. Busto chce vždycky vyhrát!

Sehrál velkou roli v návratu i kouč Carlo Parisi, který je v Bustu stálicí?
Sehrál. Já jsem se chtěla vrátit nejenom k Bustu, ale i k němu, protože mě zná a ví, jak jsem na tom byla před zraněním technicky. Dokáže mi hodně pomoci, opravit mě. On ví, co ode mě očekávat, tudíž jsem se vrátila i kvůli němu. Nelituji toho, protože už teď v reprezentaci mi pomáhá a vím, že jsem zvolila dobře.

Jak se vůbec vy díváte na zvládání funkcí klubového a reprezentačního kouče?
Je to asi stejně náročné jako pro nás. Volejbalová sezóna v klubu je dlouhá, hned se potom najíždí na reprezentaci, pro něj to navíc bylo nové, takže si myslím, že si ještě trošku zvyká a je rád za reprezentační zkušenost.

Pojďme ke kvalifikaci na mistrovství Evropy. Tou jste se prohnaly jako uragán, nedaly jste žádné jiné reprezentaci šanci a suverénně jste postoupily na ME. Překvapilo vás, že to bylo tak s přehledem?
Ano, postoupily jsme suverénně, na rozdíl od jiných ročníků. Letos jsme podle losu neměly žádného velkého soupeře, tudíž jsme neztratily tolik sil kvalifikací jako v jiných ročnících. Asi mě to ani nepřekvapilo, protože máme silný tým a ukázaly jsme, že jsme byly jasným favoritem.

Který z těch týmů byl pro vás nejtěžším soupeřem?
Já myslím, že všechny týmy byly tak na stejné úrovni. Hrozně moc záleželo na tom, jak to odehrajeme my, což se nám povedlo a potvrdily jsme roli favorita.

V jakých aspektech jste soupeřky podle vás převyšovaly?
Nebyla asi vyloženě jedna herní činnost, kterou bychom dominovaly. Převyšovaly jsme soupeřky prakticky vším, ať už na smeči, tak na podání. My jsme hlavně musely hrát trpělivě, protože tyto reprezentace jsou známé tím, že pokud se podcení, tak výborně vybírají balon a je hrozně těžké složit míč. Ale zvládly jsme to na jedničku.

Byl pro vás postup na mistrovství Evropy v tomto reprezentačním cyklu tím nejdůležitějším cílem?
Ano, postup na mistrovství Evropy byl nejdůležitější cíl, dostaly jsme ho od volejbalového svazu. Teď budeme ve World Grand Prix porovnávat s ostatními týmy, jak jsme na tom ve světovém měřítku.

Zmínila jste World Grand Prix. Pro spoustu volejbalových zemí je tohle ta nejprestižnější soutěž reprezentací. Jak se na tuto soutěž díváte vy?
Mě hrozně mrzelo, že jsem World Grand Prix loňské léto hrát nemohla, kdy naše reprezentace odehrála zápasy i s daleko těžšími soupeři. A holky hrály výborný volejbal! Letos je to rozdělené na tři skupiny, kdy my jsme v té poslední skupině, ale já si myslím, že je to pro nás dobře, protože se v této skupině setkáme s rovnocennými týmy a postupně se budeme zdokonalovat v herních činnostech.

Přichází ale docela dlouho po posledním kvalifikačním utkání. Nebojíte se té pauzy, přestože jste sehrály tři přípravné duely s Belgií?
Je pravda, že kvalifikace byla v květnu a jsme na konci července. Já to ale neberu jako negativní věc, že se ty zápasy odehrávaly před dvěma měsíci. Podle mě jsme potřebovaly pauzu, někdy je odpočinek lepší než trénování. Cením si toho, že jsme odehrály tři zápasy s Belgií. Ony jsou na výborné evropské, ne-li na světové úrovni, takže co se týká programu, tak se pro nás udělalo maximum.

Co vám tři zápasy s bronzovými Belgičankami z posledního ME napověděly?
Byl to vynikající soupeř. Mohly jsme se poučit z jejich obětavé hry, nikdy žádný balon nevzdávaly. To bychom si mohly přenést i do World Grand Prix. Dokázaly jsme si, že můžeme vyhrát i s takovým týmem, jakým Belgie je.

Krom Kazašek, které jste u nich doma s přehledem porazily, budete v Brně hostit Mexičanky a Alžířanky. Když se řekne mexický volejbal, co vás napadne?
Jsou asi papírově slabší než Chorvatky a Australanky, takže by nám ta výměna mohla pomoci. Ale o mexických hráčkách a jejich volejbalu vůbec nic nevím. Takže k tomu asi nic víc neřeknu. (směje se)

Přestože se může zdát, že nejde úplně o volejbalovou zemi, jsou Alžířanky na 14. místě světového žebříčku. Vyhrály například mistrovství Afriky v roce 2009. Máte s nimi nějaké zkušenosti?
Jsou sice na čtrnáctém místě, ale ten žebříček je v některých věcech trochu klamavý. Já si myslím, že největší konkurence je po Evropě. Když jsme se setkaly s africkým týmem, ať už na mistrovství světa, nebo někde jinde, tak jsme vyhrály. Snad to zopakujeme i v tomto týdnu v Brně.

Co vy budete považovat za úspěch ve World Grand Prix? Je podle vás ve vašich silách postoupit na Final Four do Bulharska?
Náš osobní cíl je postoupit do Final Four a utkat se v Bulharsku mezi nejlepšími čtyřmi týmy. Každý chce vyhrávat a já doufám, že se dostaneme co nejdále.

Druhý turnaj se odehraje od pátku do neděle v brněnské Hale Vodova. Jak vy se těšíte do tohoto prostředí?
Já jsem moc ráda, že svaz organizuje takové turnaje i v Čechách. Myslím, že nám domácí prostředí určitě pomůže, záleží však na tom, kolik fanoušků bude volejbal zajímat. Určitě to ale bude výhoda a moc se těším.

Autor: Lukáš Dvořák
Foto: Martina Matoušková

 

Zápasy

Final Four World Grand Prix - rozlosování:

Sobota 29.7.2017

1. semifinále: Jižní Korea – Německo 3:2
2. semifinále: Česká republika - Polsko 1:3

Neděle 30.7.2017

O 3.místo: Česká republika - Německo 1:3
Finále: Jižní Korea - Polsko 0:3

Konečné pořadí:

1. Polsko - postup do WGP I

2. Jižní Korea

3. Německo

4. Česká republika

 

World Grand Prix na instagramu

 


 

GENERÁLNÍ PARTNER:

PARTNEŘI: