World Grand Prix » Novinky » Na hřišti i na střídačce bude mít každý svou roli

Na hřišti i na střídačce bude mít každý svou roli

 

čtvrtek, 14. dubna 2016

Waibl_-_podpis_-_foto

Alexander Waibl, úspěšný německý kouč, který se ujal funkce nového hlavního trenéra českého národního týmu žen, už stihl udělat řadu důležitých věcí, které jsou nezbytné pro kvalitní fungování každého reprezentačního týmu. Seznámil se se strukturou a organizací české volejbalové reprezentace, zkontaktoval většinu hráček vhodných do reprezentačního výběru a sestavil širší kádr žen. Velmi rychle také zkompletoval realizační tým, který by měl výrazně pomoci ke splnění letošních i budoucích cílů tuzemského národního výběru.

Co všechno jste už jako kouč české reprezentace stihl?

Nejprve jsem musel pochopit strukturu a organizaci okolo české volejbalové reprezentace, což se ukázalo jako poměrně snadné, jelikož zde vše funguje velmi dobře. Poté jsem musel naplánovat letní přípravu i místa, kde bude vše probíhat. Pracoval jsem například i na přípravě určitého cvičení pro hráčky, jelikož chci, aby byly dobře připraveny i po fyzické stránce. Jedním z hlavních úkolů byla i komunikace s jednotlivými hráčkami. Všechny jsem kontaktoval a zajímal se především o to, zda s nimi budu moci v létě počítat.

Jaké budou cíle národního mužstva pro následující sezónu?

K hlavním cílům naší reprezentace patří hlavně udržení se ve World Grand Prix  ve skupině II a dále se chceme kvalifikovat se na evropský šampionát, který se odehraje následující rok.

Mohl byste nám představit všechny členy realizačního týmu?

Ano, jistě. Tak začnu u mých asistentů. Těmi budou Zdeněk Pommer a Marcela Ritschelová. O kondici se bude starat především Daniel Lecouna, masérem bude Zdeněk Zítka a lékařem pan doktor Čech. Statistikem týmu bude Petr Sezemský a manažerem Peter Goga.

Co si myslíte o potenciálu českého týmu? Jaké má přednosti a co naopak postrádá?

Myslím, že český volejbal je na velmi dobré úrovni. Výborně se zde pracuje s mladými hráčkami, což je velmi důležité. Mnoho hráčů a hráček také hraje v kvalitních týmech po celé Evropě, možná ne všichni na tak vysoké úrovni, ale to může přijít. Abych byl ještě více konkrétnější, musím nejdříve u týmu začít pracovat a určitě pak získám další poznatky.

Jaké jsou Vaše osobní priority, které byste chtěl českému týmu předat?

No, to není moc lehká otázka, protože ještě pořádně nevím, jak moc je tým kvalitní, jaké má přednosti a jaké nedostatky, takže musím odpovědět trochu obecněji. Pro mne je vždy důležité, aby uspěl celý tým, nehraji na žádné jednotlivce. Aby jednotlivec mohl být extra dobrý, musí nejdříve pochopit, že v první řadě je potřeba uspět týmově a dát mančaftu co možná nejvíce. Když to pochopí, může uspět i jako samotný hráč.

Se kterými hráčkami předběžně počítáte? Máte v plánu spolupracovat spíše se zkušenými nebo s mladšími hráčkami?

Určitě bych chtěl spolupracovat s hráčkami mladšími i těmi zkušenějšími. Uvidíme, kdo bude k dispozici, víte, ono vůbec není jednoduché být profesionálním volejbalistou, protože každý rok je velmi náročný a je téměř nemožné, hrát sedm nebo osm let dvanáct měsíců v roce na skutečně vrcholové úrovni, ve výborné formě, kondici a bez zranění. Jsem rád, že se v květnu po dohodě k týmu připojí Tereza Vanžurová, mluvil jsem i s Helenou Havelkovou, Anetou Havlíčkovou a Julií Kovářovou a jelikož tyto hráčky reprezentují Českou republiku již velmi dlouho, požádaly mě o pauzu na první část přípravy, což mohu otevřeně říci, že naprosto chápu. Nominace na kvalifikaci o evropský šampionát bude zveřejněna v červenci, doufám, že všechny tyto hráčky budou zdravé a odpočaté…

O kom si myslíte, že patří mezi největší talenty českého volejbalu?

Omlouvám se, ale tímhle způsobem nikdy neuvažuji. Myslím, že je lepší ukázat nějaký ten talent na hřišti a ne o něm jen mluvit. Samotný talent má totiž zhruba jen desetiprocentní váhu, naprostá většina pak spočívá v tvrdé práci a tréninku.

Proč jste si jako jednoho z asistentů vybral právě ostravského kouče Zdeňka Pommera? Co bude mít na starosti?

Zdeněk je skvělý chlap, ví skutečně hodně o české lize a všech těch věcech okolo, takže to byla pro mě jasná volba. Nechci mluvit o konkrétních detailech, ale práce mého realizačního týmu je podobná jako práce hráčů. Každý hraje důležitou roli a má nějakou zodpovědnost. Mým úkolem je zadat všem jasné instrukce tak, aby všichni pochopili, co přesně mají dělat a splnili má očekávání. Pevně věřím, že se nám to všem povede a budeme jako kolektiv úspěšní.

Co říkáte obecně na Českou republiku, potažmo Prahu? Znáte ji nějak podrobněji?

Musím říct, že Česko znám poměrně dobře, moje žena totiž minulý rok hrála v Prostějově, takže jsem tam za ní dost často jezdil. Znám celkem i Prahu, ani není daleko od Drážďan, tak by ani ve vzdálenosti neměl být větší problém.

Autor: Mgr. Michal Mezera

 

Zápasy

Final Four World Grand Prix - rozlosování:

Sobota 29.7.2017

1. semifinále: Jižní Korea – Německo 3:2
2. semifinále: Česká republika - Polsko 1:3

Neděle 30.7.2017

O 3.místo: Česká republika - Německo 1:3
Finále: Jižní Korea - Polsko 0:3

Konečné pořadí:

1. Polsko - postup do WGP I

2. Jižní Korea

3. Německo

4. Česká republika

 

World Grand Prix na instagramu

 


 

GENERÁLNÍ PARTNER:

PARTNEŘI: