World Grand Prix » Novinky » Představujeme prvního soupeře žen ve World Grand Prix: Chorvatsko

Představujeme prvního soupeře žen ve World Grand Prix: Chorvatsko

 

čtvrtek, 24. července 2014

cze_mne_2

Česká volejbalová reprezentace žen rozehraje své další působení v prestižní World Grand Prix už tento pátek v kazašských Almatech. Na tým Carla Parisiho navíc nečeká v úvodu skupiny P vůbec nic lehkého. Na druhé straně sítě totiž bude výběr Chorvatska, který hlavně na konci uplynulého století sbíral spoustu cenných výsledků.

Čtyřiadvacátý celek aktuálního světového žebříčku podstoupí letos svou premiéru ve World Grand Prix. A nemohl si pro to vybrat lepšího kouče než brazilského stratéga Angela Vercesiho. Ten moc dobře ví, jaké to je získávat úspěchy, které Chorvatsko rozhodně chce. Svou rodnou zemi dovedl ke dvěma titulům ve světové Grand Prix v letech 2005 a 2006.

Nyní na něj ale čeká daleko větší a těžší výzva. Tým z jihu Evropy má svá nejlepší léta za sebou a teď bojuje o návrat na volejbalové výsluní. Absolutně nejvýznamnějším skalpem Chorvatek jsou tři stříbrné medaile v řadě z mistrovství Evropy. Tohoto hattricku se povedlo dosáhnout v letech 1995, 1997 a 1999. Doslova jako rudý hadr na býka ale musí být pro volejbalistky tým Rusek, jelikož s tím prohrály ve dvou posledních finálových kláních, kterých se účastnily. Loňská účast byla také vcelku povedená. Po čtvrtfinálové prohře s Německem skončil tým pátý.

Další zajímavý úspěch je z olympijských her v Sydney. Na těch se Chorvatsko dokázalo probojovat až do čtvrtfinálových bojů. Tam nestačilo na favorizovanou Kubu, což v konečném účtování znamenalo sedmou pozici. Umístění o jednu příčku výše je zatím nejlepším ze světových šampionátů. Výhra nad domácími Japonkami přiřkla Chorvatkám 6. místo na mistrovství světa v roce 1998. Při posledním vystoupení před čtyřmi lety už ale skončily sedmnácté. Bude zajímavé sledovat, zda si poslední výsledek na letošním šampionátu vylepší.

Posledním přírůstkem do sbírky, který stojí za zmínku, je bronzová medaile ze Středomořských her konaných v loňském roce. Na turnaji šesti zemí porazily Chorvatky v derby o 3. místo Slovinky. Kouč Vercesi má proto jasný cíl. Chce pomoci jihoevropské zemi v cestě za většími úspěchy, alespoň trochu podobnými těm z konce milénia. Odrazovým můstkem rozhodně je World Grand Prix, ve které chce za každou cenu postoupit do finálové fáze v Bulharsku. Jeho výběr tak nabízí směs mladých a zkušených hráček, jež jsou odhodlané uspět nejenom v této prestižní soutěži, ale i na mistrovství světa.

"Chorvatsko je hodně silný soupeř," uvědomuje si italský trenér českého týmu Carlo Parisi před turnajovou premiérou. "Soupeř bude opravdu hodně kvalitní, ale kvalitu máme i my," uvedl. Češky si v Almaty zaposilovaly, jednou se "volejbalově" protáhly přímo v zápasové hale. V tréninkové hale pilovaly především obranu. "Ta bude rozhodovat," míní Parisi. "Nejdůležitější ze všeho asi bude, jak zvládneme defenzívu, jak se nám bude dařit na blocích."

Ital už má jasno o složení základní sestavy, řeší v ní jen drobné otazníky. "Všechny hráčky jsou připraveny, nikdo nemá žádný zdravotní problém, jdeme do boje," říká Ital na lavičce českého ženského národního týmu.

Autor: Lukáš Dvořák & Kamil Jáša

 

Zápasy

Final Four World Grand Prix - rozlosování:

Sobota 29.7.2017

1. semifinále: Jižní Korea – Německo 3:2
2. semifinále: Česká republika - Polsko 1:3

Neděle 30.7.2017

O 3.místo: Česká republika - Německo 1:3
Finále: Jižní Korea - Polsko 0:3

Konečné pořadí:

1. Polsko - postup do WGP I

2. Jižní Korea

3. Německo

4. Česká republika

 

World Grand Prix na instagramu

 


 

GENERÁLNÍ PARTNER:

PARTNEŘI: