World Grand Prix » Novinky » Představujeme soupeře ve World Grand Prix: Kazachstán

Představujeme soupeře ve World Grand Prix: Kazachstán

pátek, 1. srpna 2014

kaz

Kazachstánu, se kterým se už v neděli podruhé střetnou v rámci této soutěže. Z prvního měření sil vzešly lépe Češky. Na kazašské palubovce nedaly domácím hráčkám moc šancí a zvítězily 3:1 na sety.

Volejbal má v zemi třiadvacátého celku světového žebříčku dlouholetou tradici. Kazachstán pravidelně zásoboval reprezentační výběry bývalého Sovětského svazu. Po jeho rozpadu se na mezinárodní scéně objevil poprvé v roce 1993. Toho roku se volejbalistky umístily na pátém místě mistrovství Asie. O dvanáct let později přišla první medaile. V čínském Tchaj-cchangu byly stříbrné, jelikož ve finále podlehly domácím hráčkám.

Za zmínku ale stojí také další medailové úspěchy. V roce 2010 si Kazašky přivezly z Asijských her bronzové umístění. A stejný výsledek předvedly i o dva roky později na domácí palubovce při Asijském poháru. To pamatuje i libero současného reprezentačního týmu Marina Storoženková. Tehdy byla dokonce vyhlášena absolutně nejlepším liberem turnaje.

Největším celosvětovým úspěchem je dozajista dělené 9. místo z olympijských her v Pekingu. Jenže to už je šest let zpátky a od té doby prošel tým výraznými změnami v kádru. Po skončení World Grand Prix čeká ještě Kazašky jedna velká mezinárodní výzva. Kvalifikovaly se totiž na své třetí mistrovství světa, které se uskuteční v Itálii, a tak by rády vylepšily svá předchozí umístění – 17. místo z roku 2006 a 21. místo z roku 2010.

A při páté účasti ve světové Grand Prix by ukrajinský kouč Olexandr Gutor chtěl zastavit také sestupnou tendenci Kazachstánu. Při prvním startu byl tým v roce 2007 desátý, o rok později už dvanáctý, tři roky nato patnáctý a loni dokonce sedmnáctý. To určitě není pozice, se kterou by byl lodivod spokojený. Ale má však spoustu zkušeností, aby se mu povedlo odvrátit další propad.

Gutor prožil výbornou hráčskou kariéru. Byl pravidelným ukrajinským reprezentantem, navíc patřil mezi pětadvacítku nejlepších volejbalistů tehdejšího Sovětského svazu, se kterým dokonce získal titul mistra světa. Po skončení aktivní kariéry se začal věnovat té trenérské. Mimo jiné vedl kluby na Ukrajině, v Maďarsku, ve Spojených arabských emirátech, ale i na Slovensku. Zkušenosti čerpal i v USA. V roce 2006 převzal ženskou reprezentaci Ukrajiny a o šest let později už stál v čele té kazašské. Krátce nato jí pomohl k bronzu z Asijského poháru.

Autor: Lukáš Dvořák